logo
DAV Public School, Darbhanga
Directly Managed by the DAV College Trust and Management Society, New Delhi.
Latest News  
 
Achievements - Month Wise
» 2019
February
Sports Achievements Back to Achievement Page

D.A.V. PUBLIC SCHOOL

SARAMOHANPUR, DRABHANGA

ACHIEVMENT OF THE SCHOOL 

           
  Achievment in Session 2018-19  
  Charitra Nirman Shivir-2018  
  AT- USCD DAV PS MAHARAJGANJ (03-04-2018 TO 06-04-2018)  
  Vedic Matrochaan  
  1 3rd Subhashini Jha VII-A  
  2 Pragya VII-A  
  3 Satyam    
  4 Ajjir Bihari Jha    
  5 Kumar Utpal    
  Yoga  
  1 3rd Satish    
  2 Vishal    
  3 Priyanshu    
  4 Shubhansu    
  Diary Writing   
  1 Consonlation Subhashini Jha VII-A  
  Udgosh  
  1 Consonlation Parth Kashyap V-D  
  Discipline  
  1 1st  Parth Kashyap,Bihari Jha V-D  
  2 Satyam, Subhanshu    
  3 Satish,Ayyar    
  4 Vishal, Abhishek    
  5 Priyanshu, Aditya Kumar Jha    
  6 Pradip Kumar Singh    
  Room Decoration  
  1 1st  Parth Kashyap,Bihari Jha    
  2 Satyam, Subhanshu    
  3 Satish,Ayyar    
  4 Vishal, Abhishek    
  5 Priyanshu, Aditya Kumar Jha    
  6 Pradip Kumar Singh    
  SOF OLYMPIAD 2017-18  
  Science  
  Sr No Type of Medal Name of Students Class  
  1 SILVER AYUSHMA III  
  2 BRONZE ANSH RAJ III  
  3 BRONZE PRANSHU BHARD III  
  4 GOLD LUCKY RAJ III  
  5 GOLD DIVYA CHOUDHARY IV  
  6 SILVER VIDYA SINGH V  
  7 BRONZE AYUSH KUMAR V  
  8 GOLD ASEEM UTKARSH V  
  9 GOLD SHIVANSHI V  
  10 SILVER ADITYA RAJ VI  
  11 SILVER SUMIT RANJAN VI  
  12 BRONZE NISHU NIVEDITA VI  
  13 GOLD PRAVIR SINGH VI  
  14 SILVER ABHUDAY ANAND VII  
  15 GOLD CHINMAY CHANDRA VII  
  16 BRONZE PIYUSH VII  
  17 BRONZE BALJEET SINGH VIII  
  18 GOLD SHASHIBHUSHAN VIII  
  19 SILVER HARSH RAJ VIII  
  20 BRONZE ARNIMA DAS IX  
  21 SILVER TRINETRA ANAND IX  
  22 GOLD BHASKAR MISHRA IX  
  23 GOLD MAYANKESH X  
     
  English  
  Sr No Type of Medal Name of Students Class  
  1 SILVER ROHAN KUMAR LAL V  
  2 BRONZE AYUSH KUMAR V  
  3 GOLD ASEEM UTKARSH V  
  4 GOLD KOMAL RANI VI  
  5 BRONZE ASHISH RANJAN JHA VI  
  6 SILVER AASTHA JHA VI  
  7 GOLD AKSHRA VII  
  8 SILVER UTKARSH VII  
  9 BRONZE RAJA KUMAR RAJ VII  
  10        
     
  Maths  
  Sr No Type of Medal Name of Students Class  
  1 SILVER ADYA III  
  2 GOLD AYUSH RAJ III  
  3 BRONZE ADITYA RAJ SONI III  
  4 BRONZE ASMIT KUMAR IV  
  5 GOLD NEERAJ KUMAR JHA IV  
  6 SILVER ADITYA PRASOON IV  
  7 BRONZE ASEEM UTKARSH V  
  8 GOLD PRIYANSHU JHA V  
  9 BRONZE SHIYANSHI V  
  10 SILVER MAYANK KUMAR MALLIK V  
  11 BRONZE GOVIND RANJAN VI  
  12 GOLD PRADIV SINGH VI  
  13 SILVER SUBODH KUMAR VI  
  14 GOLD AKSHARA VII  
  15 BRONZE ABHUDAY ANAND VII  
  16 BRONZE PRATIYA AMRIT VII  
  17 BRONZE RAKESH KUMAR RAUSHAN VII  
  18 SILVER KUMAR VIJAY VII  
  19 BRONZE SUJAN VIII  
  20 SILVER AYUSH KUMAR VIII  
  21 GOLD DEEPAK KUMAR VIII  
  22 SILVER PREM SAGAR VIII  
  23 GOLD ARUNIMA DAS IX  
  24 BRONZE PRACHI SRAWANI IX  
  25 SILVER ARYA SHREE IX  
  26 BRONZE RISHIT X  
  27 BRONZE ANSH VARMA X  
  28 SILVER ABHASH ANAND X  
  29 SILVER KULDEP KUMAR X  
  30 BRONZE PRANAV KUMAR X  
  31 GOLD ASHUTOSH KUMAR X  
           
  Achievment in Session 2017-18  
           
  Charitra Nirman Shivir-2017  
           
  Vedic Quiz  
  1 1st Apurva Kishan VII-E  
  2 2nd Sonali Shriya VII-D  
  Vedic Matrochaan  
  3 3rd Anuradha Bihari VII-D  
  4 3rd Kumar Utpal VI-D  
  5 3rd Himanshu Jha VII-B  
  6 3rd Sonali Shriya VII-D  
  7 3rd Subhashini Jha VI-A  
  SOF OLYMPIAD 2017-18  
  10th SOF Mathematics Olympiad  
  Sr No Type of Medal Name of Students Class  
  1 GOLD Bhaskar Kumar IV  
  2 SILVER Rohan Kumar Lal IV  
  3 BRONZE Ritanshu Ranjan IV  
  4 GOLD Aditya Raj V  
  5 SILVER Alekh Raj V  
  6 BRONZE Pradiv Singh V  
  7 GOLD Kumar Vijay VI  
  8 SILVER Prabhat Kumar VI  
  9 BRONZE Akshara VI  
  10 GOLD Anubhav Choudhary VII  
  11 SILVER Prince VII  
  12 BRONZE Aayush Ranjan VII  
  13 GOLD Achyut Sidhant VIII  
  14 SILVER Arya Shree VIII  
  15 BRONZE Adarsh Kishor VIII  
  16 BRONZE Kumar Satyam VIII  
  17 GOLD Samatwa IX  
  18 SILVER Pranav IX  
  19 SILVER Nishat Kumar Jha IX  
  20 BRONZE Anurag Aadarsha IX  
  21 GOLD Suman Sourav Jha X  
  22 GOLD Harsh Kumar X  
  23 SILVER Siddharth Choubey X  
  24 BRONZE Saurav Anand X  
           
  Avantika Cultural Olympiad  
           
  Gold Medal  
  1 Gold Sudhir Kumar IX-B  
  2 Gold Divyanshu Kumar VII-F  
  3 Gold Kashish Mandal X-D  
  4 Gold Nidhi Kumari VIII-D  
  5 Gold Khushi Kumari VI-C  
  6 Gold Raja Jaiswal VIII-D  
  Silver Medal  
  7 Silver Prasanna Prachi VIII-C  
  8 Silver Rishabh Kumar IV-D  
  9 Silver Seema Kumari Jha VI-E  
  10 Silver Raj Nandini IV-D  
  11 Silver Abhinav Mishra IV-B  
  12 Silver Tejaswi IV-A  
  Bronze Medal  
  13 Bronze Pooja Kumari VII-F  
  14 Bronze Kumari Sonali V-B  
  15 Bronze Kumari Shivani VIII-C  
  16 Bronze Shivam Kumar Choudhary V-C  
  17 Bronze Aakansha Kumari IV-D  
  18 Bronze Gautam Kumar IV-B  
  19 Bronze Kanishka IV-D  
  20 Bronze Bharti Kumari VI-E  
  21 Bronze Shivangi Lal VIII-E  
           
  Prem Chandra Jayanti Award  
  Drawing   
  1 SANVI CHOUHAN IV  
  2 ADITYA KUMAR KARN IV  
  3 SNEHA KUMARI VI  
     
  Song  
  4 AAYUSHI VI  
  5 HEMLATA V  
     
  Maths  
  6 BHASKAR KUMAR V  
  7 NIKHIL KUMAR ROY V  
  8 ABHIGYAN JHA V  
  9 RITU RAJ KUMAR V  
  10 SAHIL KUMAR VIII  
  11 RAHUL KUMAR VIII  
  12 ABHINAV RAJ VIII  
  13 SHRIYAM SHRIVASTAVA VIII  
  14 PRIYANSHU KASHYAP VIII  
  15 ALOK KUMAR DAS VIII  
  16 ALOK RANJAN VIII  
  17 ADWIT GARV X  
  18 SATYAM KUMAR X  
  19 AASHISH RANJAN X  
  20 PALLAV RAJ X  
  21 SUDHIR KUMAR X  
  22 KARAN KUMAR X  
  23 SIDDHI X  
           
  Cluster Level Footboll Winner DAV Siwan  
  1500 Meter Race  
  1 Gold SUSMITA  
  2 Silver SONAM  
  800 Meter Race  
  1 Gold SUSMITA  
  400 Meter Race  
  1 Bronze SILKY  
  4X400 Meter Rely Race  
  1 Bronze SUSMITA  
  2 Bronze SILKY  
  3 Bronze SHALU  
  4 Bronze SHIVANI  
  Zonal Level Footboll Winner DAV Siwan  
  1500 Meter Race  
  1 Gold SUSMITA  
  2 Silver SONAM  
  800 Meter Race  
  1 Bronze SUSMITA